Kettőzött hüvelykujj
A kettőzött hüvelykujj, és általában a kézen előforduló kettőződések (duplikációk) a leggyakoribb veleszületett fejlődési rendellenességek.
Irodalmi adatok szerint hüvelykujj duplikációnál 100.000 élve születésre jut 8 eset. A fehér bőrűeknél a hüvelykujj, a fekete bőrűeknél a kisujj duplikációk vannak túlsúlyban.
A kettőzött hüvelykujj jelensége fiúknál 2,5-szer gyakoribb, mint lányoknál.
Általánosságban elmondható, hogy a végtag fejlődési rendellenességek diagnosztikájához és ellátásához, a műtéti terv felállításához az adott terület röntgenvizsgálata szükséges. A duplikációk egyéb fejlődési rendellenességgel is járhatnak, ezért általában a beteget hasi ultrahang vizsgálatra is elküldjük.
A hüvelykujj kettőzöttség különböző formákat mutat, a kis bőrfüggeléktől a teljes értékű egymás mellett lévő két egyforma hüvelykujjig.
A kettőzött hüvelykujj miatti rekonstrukció mindig műtéti, amit általában 1-3 éves korban végzünk el.
A gyengébben fejlett ujjat távolítjuk el, azonos értékű ujjak esetén pedig a radialis oldalit. Soha nincs két egyforma eset. A műtéti terv felállítása mindig egyénre szabott, ami függ a röntgenképen látható csontok fejlettségétől, a meglévő mozgató apparátustól, és az ízületek mozgathatóságától.
Gyakran szükséges a megmaradt hüvelykujj izületi szalagrendszerének rekonstrukciója, vagy az ujj egyenes tengelybe állítása, dróttűzése és gipszrögzítés.
A bőr varrata lehetőség szerint felszívódó öltésekkel történik, melyek kb. 3-4 hét alatt szívódnak fel.
A rögzítést általában 3 hétig tartjuk fenn. A gipszrögzítés megszüntetésekor a behelyezett tűződrót eltávolítására is sor kerül. A drót végét a bőrön kívül hagyjuk, így ez könnyen, altatás nélkül eltávolítható. Ezt követően elkezdhető az ujj tornáztatása, és a bőr ápolása, krémezése.
A torna ebben az életkorban azt jelenti, hogy a gyermekkel játszunk, és megkérjük, hogy az operált kezével, hüvelykujjával fogja meg a tárgyakat játszani, a ceruzát rajzolni. Vagyis, tanulja meg, hogyan használja a kezét.
Amennyiben a számfeletti ujj eltávolítása után a megmaradt ujjon a bőrvarraton kívül egyéb rekonstrukció nem szükséges, az ujj mozgatása, használata azonnal elkezdhető.
Bizonyos esetben, amikor a végperc csak részben kettőzött, és a mozgást nem befolyásolja lényegesen, felmerül a lehetősége annak is, hogy eltekintsünk a műtéttől. Ezekben az esetekben is figyelembe kell venni azonban, hogy a gyermek közösségbe fog kerülni, ahol esetleg az ujja miatt csúfolni fogják. Az sem elhanyagolható, hogy a vaskos kettős ujj télen nem fér bele az 5 ujjas kesztyűbe. Ezeket a kulturális igényeket is figyelembe kell venni az ellátás során, még akkor is, ha a számfeletti ujj rész eltávolítása nem jár funkcionális haszonnal.
Dr. Novoth Béla
Megjelent a Gyógyhírek portálon, 2017. 09. 24én