A gyermekkori rögzült hüvelykujj (vagy pollex flexus congenitus) kifejező elnevezés,
mert a hüvelykujj általában csecsemő, vagy kisded korban, hajlított helyzetben rögzül. Ritkán előfordul, hogy nyújtott helyzetben áll az ujj.
A felnőttkori pattanó ujj jelenséggel szemben, gyermekkorban a hüvelykujj általában nem mozdul a hajlított helyzetből. Emiatt a klasszikus pattanó ujj jelenség sem észlelhető. Az elváltozás oka, hogy a hüvelykujj alapperci barázdája magasságában lévő ínhüvely szájadékon a hajlító ín nem tud keresztül csúszni. (Nem fér át a lyukon.) Ez lehet az ín megvastagodása, vagy az ínhüvely beszűkülése miatt.
Gyermekkori rögzült hüvelykujj esetén gyakran tapasztalható a hajlító ín megvastagodása az ínhüvely szájadék magasságában. Nagyon fontos az elváltozás korai megoldása, mert a rögzült ujj miatt az izületi tok és a bőr is zsugorodik. A gyermek hamar megszokja, hogy hajlított hüvelykujj mellett használja a kezét, ezért a szülők általában nem tudják pontosan megmondani a folyamat kezdetét.
Az elváltozás általában egyoldali, de ritkán kétoldali is lehet. Bár maga a műtét kicsi, de kézsebészeti tapasztalatot igényel. Ez abból adódik, hogy a csak az ínhüvely felszabadítása szükséges a hajlító ín mozgásának újra indulásához. A benne futó hajlító ín és a két oldalán futó 1-1 ér-ideg képletnek viszont épnek kell maradnia a teljes értékű funkció eléréséhez. Ezek a képletek 0,5 cm-en belül találhatók, így érthető, hogy némi gyakorlat szükséges az esetleges szövődmények nagy valószínűséggel történő elkerüléséhez.
Műtét előtti teendők
Általános és laboratóriumi vizsgálat.
Műtét
A beavatkozás célja a mozgáskorlátozottság megszűntetése. Gyermekkorban a képletek kicsisége miatt a műtétet altatásban és vértelenségben végezzük. Így tudjuk biztosítani a melléksérülések elkerülését. Az ínhüvely szájadékot bemetsszük, ezáltal a kaput szélesre tárjuk és a hajlító ín szabad csúszását biztosítjuk. Természetesen vigyázni kell az itt futó ér-ideg képletek sérülésmentességére.
Műtét utáni teendők
Az ujj mozgatását azonnal el kell kezdeni. Ez a feladat gyakran a szülőre hárul, mert a gyermek a kötés miatt az operált ujját gyakran kihagyja a mozgásból. Varratszedés 1-2 hetes korban esedékes.
Esetleges szövődmények
Mint minden műtéti beavatkozásnál, itt is előfordulhatnak szövődmények. Komolyabb szövődmény ritka, de sebgyógyulási zavarok, sebfertőzés, ér-ideg-ín sérülés előfordulhat. A betegség kiújulhat, vagy másik ujjon jelentkezhet.
Az oldal sütiket használ. Böngészése során gyűjtött adatait korrektül és jogszerűen kezeljük. Adatvédelmi nyilatkozat