Elálló fül és egyéb fül deformitások korrekciója
A fül nagy-vonalakban három részre bontható. Külső fül, közép fül és belső fül. A külső fül a dobhártyáig tart, ettől befelé van a közép fül. A belső fül a hallásért és egyensúlyérzésért felelős.
Általában elmondható, hogy a külső hallójárattól befelé észlelhető elváltozások a fül-orr gégészet szakterülete. Jelen cikkben csak a külső hallójárattól kifelé látható részekkel foglalkozunk, mint a fülkagyló és az azt alkotó porcos részek, valamint a fülcimpa. Ezeknek, az arc kinézetéhez tartozó részeknek különböző elváltozásai lehetnek, melyek veleszületettek, vagy szerzettek.
Veleszületett elváltozások a fülkagyló külső porcos részének zavarai, mikor a különböző ívek és megtörések nem megfelelőképpen fejlődnek ki, vagy a külső hallójárat előtt lévő parabola szerű mélyedés, túl nagy. Ezek a különbségek külön-külön, és együtt is előfordulhatnak, amivel az elálló fül látszatát keltik. Ezeken az elváltozásokon általában lehet segíteni. Ha a külső fül egészében kicsi, az olyan probléma, amin nem nagyon lehet javítani.
A szerzett elváltozások általában sérülés kapcsán alakulnak ki. Leggyakoribb a kutyaharapást követően kialakuló fülkagyló különböző nagyságú hiányai és deformitásai. A fülcimpán általában a kiszakadt fülbevaló vagy az extrém nyújtás okoz látható deformitást.
A fülkagyló és fülcimpa veleszületett vagy szerzett deformitásai csak esztétikai zavart okoznak, a hallás minőségéhez a városi életvitel mellett nincs sok közük.
Elálló fül
A veleszületett, vagy szerzett deformitások korrekciójával több szakma is foglalkozik, mint a gyermeksebészet, plasztikai sebészet és fül-orr-gégészet. A Heim Pál Kórházban mindhárom szakma képviselteti magát, ezért akár kombinált zavarok komplex ellátására is lehetőség van, több szakember bevonásával.
Az úgynevezett elálló fül korrekciója 6-7 éves kortól jön szóba.
Felső korhatár nincs. Erre az időre fejeződik be ugyan is a fül növekedése. Ha a növekedés befejeződése előtt történik a fülön korrekció, ez növekedési zavarhoz vezethet, ami a fül különböző fokú deformitását idézi elő.
Az iskolás kor kezdetére a gyermek általában már el tudja dönteni, hogy zavarja-e őt ez az elváltozás. Ha nem zavarja, nem érdemes rákényszeríteni a műtéti rekonstrukciót, mert ez eleinte fájdalommal járó beavatkozás és heteken keresztül kötést kell hordani. Fiatal korban a műtét altatásban, idősebb gyermekeknél helyi érzéstelenítésben is elvégezhető.
A műtét során a fül mögötti bőrből és porcból távolítunk el megfelelő nagyságú részt, majd a fülkagyló ívét és megtöréseit alakítjuk ki. Több fajta öltéssel rögzítjük a fület. A műtétet követően egy hétig kell kötést viselni. Az első hét után levesszük a kötést és eltávolítjuk a rögzítő varratokat. A fül bőrét összetartó öltéssort ez után egy héttel vesszük ki. A fület takaró és rögzítő pánt viselése 5 héten keresztül szükséges. A végső állapot kialakulásához minimálisan 3 hónap kell. A gyermek testnevelés alóli felmentése 6-8 hétig indokolt.
A fent leírtakból sejthető, hogy azt a gyermeket, akit nem zavar a füle, nem érdemes rákényszeríteni egy olyan beavatkozásra, mely számára jelentős kényelmetlenséggel jár.
Fülcimpa, fülkagyló
A manapság divatos fülcimpa tágítása egyre növekvő nagyságú gyűrűk behelyezésével a fülcimpa elszakadásához vezethet:
Más esetben a gyermek rájön arra, hogy nagy badarság volt a közösségből való kiemelkedéshez a fülcimpa gyűrűt választani, és kérik a fülcimpa rekonstrukcióját, a normális állapot visszaállítását.
Szerencsés esetben ez kevésbé megterhelő a páciens számára, mint a korábbi nyújtás volt. A rekonstrukció sokszor elég bonyolult tervezést igényel, ezért nem sok helyen vállalják. Helyi érzéstelenítésben történik a műtét, varratszedés 2 hetes korban esedékes.
A fülbevaló okozta sérülés megoldása hasonló, de egyszerűbb: