Az áll alakja az arcberendezés lényeges része. Az áll nagysága befolyásolja az arc egységét. Viselőjének különböző karaktert kölcsönözhet. A vaskos, széles áll markáns, erőszakos, esetleg durva külsőt ad az arcnak. Egy férfinél még elmegy, de egy nő vaskos, erős, hegyes állal nem kelt túl nőies hangulatot maga körül. A kicsi, hátrahúzódó áll pedig félénk, bizonytalan külsőt kölcsönözhet. Az áll két oldala lehet aszimmetrikus is.
A csontos alapon kívül az áll elülső részét kitöltő zsírtestek is formálják az állat és különböző karaktereket nyújthatnak. Sérülést követően is kialakulhatnak deformitások az áll csontos vázán és lágyrészborításán. Magának az állcsontnak a lényeges kisebbítése, a fogak harapásának rekonstrukciója szájsebészeti feladat, nem a plasztikai sebészet tárgykörébe tartozik. Az áll kontúrjának változtatása, nagyságának csökkentése, az állcsúcsot képező csontkiemelkedés lefaragásával elvégezhető. Amennyiben csak kismértékű csökkentésről, vagy kontúr egyenetlenség javításról van szó, zsírszívással is jó eredmény érhető el.
Ez a beavatkozás helyi érzéstelenítésben is elvégezhető. Néha a csontlevésést zsírszívással is kombinálni kell a megfelelő eredmény elérése érdekében.
Beavatkozás előtti
Állkisebbítés előtt röntgenfelvétel szükséges az állkapocsról, továbbá általános- és laborvizsgálat előzi meg a beavatkozást.
A beavatkozás altatásban történik. A száj belső nyálkahártyáján ejtett metszésből kerül feltárásra a csont. Emiatt kívülről látható heggel nem kell számolni. Az itt futó idegek megkímélése érdekében a kisebbítés behatárolt, csak azon a területen végezhető el, ahol idegek már nem futnak. Ez azonban elégséges a kívánt forma eléréséhez.
Állkisebbítés előtt és után (Fotó: Dr. Novoth – Dr. Végh)
Beavatkozás után
A műtéti terület duzzanata 3-5 napig várható. A csontseb gyógyulása kb. 6 hét, ezért a végleges eredmény általában csak ez idő után, de inkább 3 hónap után látható. A seb zárása felszívódó öltésekkel történik, ezért varratszedés nem szükséges. A seb záródásáig, kb. 4-5 napig pépes étrend és rendszeres szájtoalett szükséges.
Esetleges szövődmények
Fertőzés ritkán, de előfordulhat. Szájzár általában nem alakul ki, de fájdalomcsillapító használat ezt megoldja. Az állkapocsból kifutó ideg általában nem sérül, de a rongálódás miatt gyakran tapasztalható zsibbadás az állcsúcs területén. Ez néhány hét alatt múlik.
Az oldal sütiket használ. Böngészése során gyűjtött adatait korrektül és jogszerűen kezeljük. Adatvédelmi nyilatkozat