Alagút-szindróma: a kézsebész elmagyarázza (videó)
Dr. Novoth Béla kézsebész, plasztikai sebész és páciense a csukló alagút-szindróma tüneteiről, műtéti kezeléséről, illetve a gyógyulás folyamatáról mesél közérthetően.
A csukló alagút-szindróma azt jelenti, hogy a csukló magasságában van egy szoros alagút, amelyben 9 ín, illetve egy nagyon vastag ideg fut – kezdi magyarázatát dr. Novoth Béla kézsebész, plasztikai sebész. “Ha ennek az alagútnak a szélessége csökken, akkor túl szűkké válik a hely az ínak és az ideg számára. Ezáltal az ideg nyomás alá kerül, a kézen zsibbadás és fájdalom alakulhat ki, felfelé sugárzó fájlom és előfordulhat – mondja videójában a főorvos.
“Egyértelmű volt, hogy muszáj lesz felvágni, ha tetszik, ha nem, mert gyakorlatilag nem tudok teljes életet élni, nincs szorítóenergiám, nem működtek az ujjaim.”
A tünetekről, panaszokról Novoth doktor páciense, Lilla személyes történetén át mesél. “Rettenetesen zsibbadtak az ujjaim, veszélyessé vált a vezetési technikám, mert a kormány fogásánál gyakorlatilag olyan zsibbadást lépett fel, hogy elernyedtek az ujjaim, tehát nem tudtam megfogni a kormány. Kivizsgálás után kiderült, hogy nekem tipikus alagút-szindromán van, a fájdalom valóban felsugárzott egész hónaljig” – avat be élményeibe Lilla. Itt vált egyértelművé, hogy a megoldás műtétet követel.
A csukló alagút-szindróma műtét
A videóban dr. Novoth Béla a műtét körülményeit, menetét részletesen magyarázza el. A műtét helyi érzéstelenítésben is elvégezhető, a vágás a csuklón történik. A műtéti idő mindösszesen 30-40 perc. Az érzéstelenítést az alagút feltárása követi, az alagút szárnyai kinyílnak, és ezáltal az itt futó ideg- és ínképletek kvázi fellélegeznek, felszabadulnak. A nyomás megszűnése után megszűnik a zsibbadás, illetve a fájdalom is, visszatér a kéz finom mechanikája.
Megszűnt fájdalom, megszűnt zsibbadás, visszatérő kézmozgás – erről számol be Novoth doctor páciense, aki a felvétel idején 4 hónapja esett át a műtéten. “A felvágás után nálam szinte másnapra megszűntek a zsibbadási tünetek, teljes mértékben megszűnt mindenféle fájdalom.”
“Nagyon gyors a regenerálódás, azt tudom mondani. Tehát ahhoz képest, hogy alig tudtam összeszorítani a kezemet, hogy állandóan zsibbadt, ahhoz képest tíz nap múlva a varatot szedtünk, gyakorlatilag utána már teljes értéken tudtam élni”
– meséli a páciens.
A műtétet egy-két hét után a varratszedés követi, egy hétig kímélni kell a kezet, vigyázni kell rá, de azonnal mozgatható a kéz, mi több, az első pillanattól fogva mozgatni kell az ujjakat, ez is segíti a regenerációt – magyarázza a főorvos.
A videóban a vágást, a műtétet követő kézmozgást, a visszanyert szorítóerőt is bemutatja dr. Novoth Béla és páciense, Lilla.