Nagymértékű fogyás után, vagy szülést követően a hastájék bőre megereszkedik. Fogyással lehet csökkenteni, vagy akár meg is szűntetni a zsírfelesleget, de a bőr zsugorodása nem érhető el. Bőrtípustól és alkattól függően a terhesség után a bőr az esetek nagyobb részében oly mértékű zsugorodásra képes, hogy szóba sem jön a hasplasztika. Ők a szerencsés alkatok. A terhesség alatt nem csak a has bőre tágul ki, hanem a hosszanti hasizomzat középső részén futó bőnye is. Akinek a bőre nem zsugorodik eléggé, azoknál ez a bőnye sem.
Ezen a területen sokszor 2-3 ujjnyi széles, hosszanti, vaskos hurka látható, mely elsősorban hasprésnél látványos. Mivel ez izom nélküli terület, a hasizom erősítésével sem lehet ezt a jelenséget megszűntetni, sőt a látvány inkább markánsabbá válik az izomerősítés során. Hasplasztika során a hasi bőnye is rekonstrukcióra kerül, így a korábban zavaró hosszanti kitüremkedés megszűnik.
Bőrfelesleg, hasizom összevarrás, alápreparált bőrterület,és a hegvonal
Fogyást követően minden alaklommal kialakul a bőrfelesleg. A túlsúly, főleg a lényeges túlsúly már betegségnek számít. Ezért gyakori tapasztalat, hogy a túlsúlyos emberek a drasztikus fogyókúrát választják. Az egészségüket visszakapják, de a kitágult bőrük megmarad. Ennek a hasi köténynek, felesleges bőrnek az eltávolítása, a has ismét feszessé tétele hasplasztikával lehetséges. A „kinőtt” ruhák ismét hordhatóvá válnak, mert a has körfogat 1-2 számmal kisebb lesz. A fogyást követően nem csak az utcán csinosak, hanem a strandon is.
Beavatkozás előtti teendők
Általános és laboratóriumi vizsgálat. Szükség esetén belgyógyászati kivizsgálás, hasi ultrahang vizsgálat. Dohányzás felfüggesztése ajánlott.
A beavatkozás
altatásban történik, a műtéti idő 2-4 óra. A megereszkedett bőr-zsír állományt eltávolítjuk, és szükség szerint a szétnyílt hasizomzatot összevarrjuk. Általában heg a köldökgyűrűben és a „bikini” vonalban látható.
Hasplasztika előtt és után. Fotó: Dr. Novoth – Dr. Végh
Műtét utáni teendők
A nagy kiterjedésű sebfelszín miatt a műtét utáni napokban palackos váladékszívást végzünk. 3-4 héten keresztül véralvadás csökkentése szükséges.
Varratszedés 3 héttel a műtét után történik. Fizikai terhelés 3-4 hét után fokozatosan elkezdhető. Haskötő viselése 6 hétig ajánlott.
Esetleges szövődmények
Utóvérzés, fertőzés, esetleg bőr elhalás. Ezek a végleges heg minőségét befolyásolják. Legsúlyosabb szövődmény az alsó végtag trombózisa (tüdőembólia), amire a visszértágulat hajlamosít.
Az oldal sütiket használ. Böngészése során gyűjtött adatait korrektül és jogszerűen kezeljük. Adatvédelmi nyilatkozat