plasztikai sebész, kézsebész
Fejlődési rendellenességek a kézen
Öröklött tényezők vagy a terhesség alatt ért behatások, kóros körülmények miatt különböző fajta fejlődési rendellenességek fordulhatnak elő a végtagokon. Ez szorítkozhat számbeli variációra, tehát több, vagy kevesebb ujja van a gyermeknek. Lehet méretbeli változás, vagyis kisebbek, vagy nagyobbak az ujjai a szokásosnál. De lehet a kettő kombinációja is. Előfordul, hogy a méhen belül képződő szálak szorítanak le végtag részeket és az így képződött heg a lefűződési barázda okoz deformitásokat.
A végtag fejlődési anomáliákhoz gyakran társul egyéb szervi fejlődési rendellenességgel is, ezért érdemes teljes kivizsgálást végezni, aminek leggyorsabb és legegyszerűbb módja az ultrahangos vizsgálat. A végtag fejlődési rendellenességek megjelenési formája és variációja számtalan.
Megoldásuk is minden páciensnél egyénre szabott. A lefűződési barázdák okozta deformitás azonnali megoldást igényel, mert a gyermek növekedése során a barázdától távoli részek sorvadása fokozódik. Az egyéb okból kialakult deformitásokat általában az egy éves kor elérése után szoktuk rekonstruálni. Ha összetett rendellenességről van szó, több műtétre van szükség, amiket lehetőleg az iskolába menetel előtt igyekszünk elvégezni. A beavatkozások célja az elváltozások megszüntetése, vagy mértékének csökkentése, a funkció, vagy esztétikai látvány javítása, helyre állítása.
Általános és laboratóriumi vizsgálat. UH vizsgálat.
A műtét ideális időpontja a gyermekkor. Általában egy éves korban kezdjük, de az elváltozástól függően ez lehet akár néhány hónapos kor is. A teljes rekonstrukciót igyekszünk az iskolába menetel előtt befejezni. A felnőttkori rekonstrukciók egyéni elbírálás alá esnek, eredményük általában a gyermekkorihoz mérten csekély. A beavatkozást altatásban végezzük vértelenség mellett. Az elváltozástól függően időtartama 20 perctől 2-3 óráig tarthat. Gyakran szükséges bőrt is venni a sebek zárásához, amit a könyökhajlatból, vagy lágyékhajlatból nyerünk. Ezek ugyanis a legkevésbé látható területek. Általában felszívódó varratokat használunk, amik 3-4 hét után kiesnek.
Az elváltozástól és a műtét típusától függ.
Mint minden műtéti beavatkozásnál, itt is előfordulhatnak szövődmények. Komolyabb szövődmény ritka, de sebgyógyulási zavarok, sebfertőzés, ér-ideg-ínsérülés, növekedési zavar, részleges visszarendeződés előfordulhat. A gyermek növekedése és a heg esetleges húzása miatt szükséges lehet a már korábban operált terület ismételt rekonstrukciója.