plasztikai sebész, kézsebész
A ganglion szóval általában a csukló ízületből kiinduló duzzanatot értjük, az elváltozásnak a köznyelvben nincs megfelelője, csak leírni lehet.
Leggyakrabban a csukló feszítő oldalán fordul elő, ritkábban a hajlítón, és még ritkábban az ujjak alapperci barázdájának tenyéri oldalán, esetleg a feszítő oldalon, a végpercen. Közös jellemzőjük, hogy az ízület, vagy az ínhüvely meggyengült részeinek kiboltosulása okozza a jelenséget. Előfordul a csukló feszítő oldalán, hogy az elváltozás mögött a feszítő ín hüvelyeinek a gyulladása, duzzanata áll. Az elhelyezkedéstől és októl függően az általuk okozott panaszok is különfélék. Mozgáskorlátozottság, spontán, vagy terheléskor jelentkező fájdalom és a teljes fájdalmatlanság, vagy ezek kombinációja lehet a tünet együttes.
Általában elmondható, hogy a ganglionok eltávolítása nem kötelező, helyileg és a szervezet egészét nézve maradandó károsodást általában nem okoznak. Mindig a beteg panaszai alapján történik a műtéti indikáció felállítása. Elsősorban a csukló feszítő oldalán lévők a látványosak, viszont gyakran panaszmentesek. A hajlító oldalon elhelyezkedők kicsik, de gyakrabban okoznak panaszokat. Az ujjak hajlító oldalán borsnyi, néha kissé nagyobb ganglion található, szinte nem is látszik, de ezek a legfájdalmasabbak. Ez érthető is, mert marokfogáskor a megragadott tárgy a gangliont hozzányomja az alatta futó ínhoz, és annak szabad mozgását gátolja.
A gyermekkorban előforduló ganglionok ritkán okoznak panaszt, sokszor orvosi beavatkozás nélkül elmúlnak, felszívódnak. Kisdedkorban az ujjak tövénél észleljük leggyakrabban, azonban a felnőttekéhez képest ebben a korban semmilyen panaszt nem okoz, és szinte mindig magától elmúlik.
Általános és laboratóriumi vizsgálat. Kétség esetén ultrahangos vizsgálat az érintett területről.
A beavatkozás célja a mozgáskorlátozottság és fájdalom megszüntetése. Felnőtt korban esztétikai indokok is szerepelnek az indikációk között. Az elhelyezkedéstől függően a beavatkozás helyi, vagy általános érzéstelenítésben, gyakran vértelenségben történik. Gyermekkorban a képletek kicsisége miatt a műtétet altatásban és vértelenségben végezzük. Így tudjuk biztosítani a melléksérülések elkerülését és a ganglion teljes eltávolítását. Bár nem nagy műtétről van szó, de a környezetben futó ér-ideg-ín képletek sérülésének elkerülése céljából érdemes kézsebészhez fordulni. A műtétnek számos apró trükkje van, ami lényegesen befolyásolja a későbbi eredményt.
A beavatkozás nagyságától függően tág határok között mozog. Az 1-2 nappal későbbi munkába állástól a 2-3 hétig tartő kíméletig és több hetes tornáztatásig, bőrápolásig bármi lehetséges. Varratszedés 2 hét múlva esedékes. Általában a kéz kímélete és feltartása 1-3 hétig indokolt.
mint minden műtéti beavatkozásnál, itt is előfordulhatnak szövődmények. Sebgyógyulási zavarok, sebfertőzés, bevérzés, ér-ideg-ín sérülés előfordulhat. Az elváltozás hajlamos a kiújulásra.